Reumatologia miękka tkanek

Cambridge, Anglia, z którego wywodzą się twórcy Soft Tissue Rheumatology, znane jest z naukowo rygorystycznego podejścia do medycyny, a książka ta jest bardzo skuteczna w wychwytywaniu aktualnej wiedzy z zakresu reumatologii tkanek miękkich. Autorzy najpierw zapewniają doskonały przegląd podstawowej wiedzy o tkankach miękkich i o tym, jak do nich podchodzimy w kategoriach historii, badań fizycznych i badań. Następnie podkreślają multidyscyplinarny aspekt reumatologii tkanek miękkich, opisując role różnych pracowników opieki zdrowotnej, a następnie dobre recenzje farmakologiczne i inne rodzaje leczenia reumatyzmu tkanek miękkich, w tym dyskusje na temat dowodów skuteczności dla każdego z nich. W drugiej połowie książki autorzy zapoznają się z historią, badaniem fizykalnym i badaniem zaburzeń w każdym rejonie ciała, od szyi i pleców do kończyn. Brakuje jednak podejścia opartego na problemie. Pacjenci z bólem, sztywnością i odrętwieniem, a także dla zapracowanych lekarzy zajmujących się tak wieloma z tych przypadków, najbardziej potrzebne jest jasno określone podejście do problemu – seria kroków, które należy podjąć z każdą ogólną prezentacją, która doprowadzi do szybka i dokładna diagnoza.
Na przykład, doświadczeni reumatolodzy zazwyczaj mogą postawić diagnozę podczas pierwszej wizyty pacjenta, ponieważ wiedzą, które pytania zadają, które wywołają wzór odpowiedzi sugerujących daną diagnozę w stosunku do innych. Pierwszym ważnym krokiem jest wskazanie jednym palcem w miejscu bólu pacjenta i określenie, czy ból jest rozproszony (np. Fibromialgia), czy miejscowy (np. Zapalenie ścięgna łokciowego). Następnym najistotniejszym pytaniem jest, czy doszło do obrzęku stawów (aby odróżnić proces artretyczny od procesu tkanek miękkich). Następnie należy wykonać zestaw szybkich i łatwych manewrów diagnostycznych w celu oddzielenia zaburzeń stawów od tych, które nie obejmują stawów (np. Porównanie aktywnego / biernego zakresu ruchu i manewrów do wywoływania bólu). Pozostała część historii i badanie fizykalne, jeśli to konieczne, powinny być ukierunkowane na potwierdzenie podejrzenia diagnozy za pomocą wiodących pytań.
Kiedy te standardowe, szybkie podejścia nie doprowadzą do postawienia diagnozy, warunek ten jest prawdopodobnie nietypowy, a do postawienia diagnozy należy szerzej zakwestionować pytania i badania. Doświadczeni klinicyści zdają sobie sprawę, że większość bólów barków jest spowodowanych przez zapalenie ścięgna, większość bólu stóp po zawale łuku i większość bólu kolana spowodowanego zapaleniem kaletki i że pacjent, który wskazuje na swoje górne boczne udo jako miejsce bólu, ma kaloryczne zapalenie kości. Praktyka kliniczna nie uwzględnia podejścia akademickiego tak często spotykanego w podręcznikach, ale raczej bardziej pragmatycznego podejścia opartego na rozpoznawaniu częstotliwości i spójności wzorców reumatyzmu tkanek miękkich w prezentacji.
Gdy na przykład pacjent ma bóle ramienia, lekarz prosi go o wskazanie miejsca; jeśli pacjent wskazuje na czworoboczny obszar szyi, jest to znak, że staw barkowy i stożek rotatorów nie są przyczyną tego, co pacjent nazywa bólem barkowym . Jeśli pacjent kładzie palec na stawie ramiennym klinicysta kieruje go na porwanie ramion, zauważając, w którym momencie ruch staje się bolesny, a następnie kładzie rękę za plecami i próbuje pasywnego zakresu ruchu, zazwyczaj pozwoli to lekarzowi ustalić, czy zaburzenie stawu ramiennego, stożka rotatorów lub innej struktury Ponieważ ten rodzaj podejścia opartego na problemach jest stosowany w praktyce, powinien on być zawarty w klinicznych sekcjach Reumatologii Miękkich Tkanek, ale poza tym książka stanowi dobry wysiłek w wyjaśnieniu bardzo zignorowanego tematu.
Robert Ferrari, MD
University of Alberta, Edmonton, AB T6G 2B7, Kanada
[email protected] ca
[hasła pokrewne: choroby układu krwiotwórczego, polidypsja, guzki heberdena ]
[więcej w: ciśnienie tętnicze normy, gimnazjum nr 3 w skierniewicach, codzienność w niepłodności ]