Waga urodzeniowa i rak piersi

Ahlgren i in. (Wydanie 14 października) informują o znaczeniu zarówno masy urodzeniowej, jak i wzrostu dziecka na ryzyko zachorowania na raka piersi. Chociaż autorzy nie podają informacji na temat wczesnego wzrostu (od okresu po narodzeniu do wieku ośmiu lat) lub długości urodzenia, wielkość ich badania pozwala na dodatkowe analizy w celu lepszego zrozumienia, w jaki sposób wzorce wzrostu odnoszą się do choroby.2 Na przykład, czy były jakieś interakcje między masą urodzeniową a wielkością ciała w dzieciństwie. Niedojrzałe dzieci, które są dobrze odżywione we wczesnym dzieciństwie, mogą mieć większe ryzyko chronicznej choroby w późniejszym życiu ze względu na zmiany hormonalne, które towarzyszą gwałtownemu wzrostowi nadrobienia. 3-5 Jeśli tak, osoby o niskiej masie urodzeniowej i wysokości szczytu w wczesny wiek może mieć większy wzrost ryzyka raka piersi niż u osób o większej masie urodzeniowej, której szczyt występuje później. Niemowlęta, które mają przyłapany wzrost, mogą również mieć inny profil ryzyka. Ponieważ wpływ menarche na raka sutka był zależny od innych zmiennych wzrostu, modele pokazujące, w jaki sposób miary wzrostu w niemowlęctwie i wczesnym dzieciństwie są powiązane z markerami wzrostu pośredniego, w tym wiek w szczytowej wysokości, dostarczyłyby kluczowego wglądu w leżące u podstaw ścieżki.
Mary Beth Terry, Ph.D.
Mailman School of Public Health, Nowy Jork, NY 10032
[email protected] edu
5 Referencje1. Ahlgren M, Melbye M, Wohlfahrt J, Sorensen TI. Wzorce wzrostu i ryzyko raka piersi u kobiet. N Engl J Med 2004; 351: 1619-1626
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Terry MB, Susser E. Wpływ narażenia płodu i niemowlęcia na przebieg życia. Int J Epidemiol 2001; 30: 95-96
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Stoll BA. Zachodnia dieta, wczesne dojrzewanie płciowe i ryzyko raka piersi. Breast Cancer Res Treat 1998; 49: 187-193
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Johnston LB, Dahlgren J, Leger J, i in. Związek pomiędzy polimorfizmami insulinopodobnego czynnika wzrostu I (IGF-I), krążącym IGF-I, a wzrostem przed- i pourodzeniowym w dwóch małych europejskich populacjach wieku ciążowego. J Clin Endocrinol Metab 2003; 88: 4805-4810
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
5. Ben-Shlomo Y, Holly J, McCarthy A, i in. Badanie wzrostu płodu, postnatalu i dzieciństwa za pomocą insulinopodobnego czynnika wzrostu I i białka wiążącego 3 w wieku dorosłym. Clin Endocrinol (Oxf) 2003; 59: 366-373
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Tabela 1. Tabela 1. Względne ryzyko raka piersi związane ze wzrostem 1-SD w pomiarach antropometrycznych w pewnym wieku, zgodnie z wiekiem w Menarche. Ahlgren i in. donoszą, że masa urodzeniowa i rozwój dzieci wpływają na ryzyko raka piersi. Niedawno przeanalizowaliśmy te relacje w kohorcie brytyjskiej, od urodzenia do wieku 53 lat.1,2 Wyższe ryzyko raka piersi w wieku 53 lat było powiązane, w modelach wielowymiarowych, z przyrostem wysokości od 4 do 7 lat i między 11 a 15 rokiem życia oraz ze spadkiem wskaźnika masy ciała między 2 a 4 rokiem życia. Efekty te były silniejsze, im wcześniej w wieku menarche, odzwierciedlając podobny wzór w związku między wzrostem dorosłych a ryzykiem raka piersi (tabela 1) Wydaje się zatem, że kobiety, które rosły szybciej we wczesnym dzieciństwie, miały wcześniejszą miesiączkę i nadal rosły w okresie pokwitaniowym, osiągając najwyższe ryzyko, które było wyższe niż średnia dla ich wieku w okresie menarche, były najbardziej zagrożone. Nasze odkrycia, choć oparte na ograniczonej liczbie nowotworów u stosunkowo młodych kobiet, mogą pomóc w wyjaśnieniu złożonych relacji między wzrostem dzieci, początkiem pierwszej miesiączki i ryzykiem raka piersi, które opisano – ale nie wyjaśniono – w raporcie Ahlgrena. et al.
Bianca L. De Stavola, Ph.D.
Isabel dos Santos Silva, MD, Ph.D.
London School of Hygiene and Tropical Medicine, Londyn WC1E 7HT, Wielka Brytania
bianca. [email protected] ac.uk
Michael J. Wadsworth, Ph.D.
Royal Free i University College Medical School, Londyn WC1E 6BT, Wielka Brytania
2 Referencje1. De Stavola BL, dos Santos Silva I, McCormack V, Hardy RJ, Kuh DJ, Wadsworth ME. Wzrost wieku dziecięcego i raka piersi. Am J Epidemiol 2004; 159: 671-682
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. dos Santos Silva I, De Stavola BL, Hardy RJ, Kuh DJ, McCormack VA, Wadsworth ME. Czy związek przyrostu masy ciała z przedmenopauzalnym ryzykiem zachorowania na raka piersi jest związany z rozwojem dzieciństwa. Br J Cancer 2004; 91; 519-24.
Odpowiedź
Tabela 1. Tabela 1. Związek między zmiennymi wzrostu a rakiem piersi według masy urodzeniowej. Dr Ahlgren odpowiada: Zainspirowani komentarzami doktora Terry ego oraz doktor De Stavola i współpracownicy, zbadaliśmy, czy masa urodzeniowa zmodyfikowała główne wyniki. Jak pokazano w Tabeli 1, nie znaleźliśmy znaczącej modyfikacji efektu.
Martin Ahlgren, MD, Ph.D.
Statens Serum Institut, DK-2300 Kopenhaga, Dania
[email protected] dk
(5)
[patrz też: krzepliwość krwi w ciąży, choroby układu krwiotwórczego, guzki heberdena ]