Późne skutki raka u dzieci

Współczesna terapia dla dzieciństwa jest mieczem obosiecznym. Dzięki rozsądnym kombinacjom chemioterapii, radioterapii i chirurgii, a także opieki wspomagającej, lekarze mogą projektować protokoły leczenia, które zapewnią długoterminowe przeżycie wolne od choroby u co najmniej 70 procent dzieci chorych na raka. Większość z tych pacjentów będzie cieszyć się normalnym życiem, jednak spora część doświadcza poważnych, a czasem wyniszczających powikłań. W związku z tym dalsze wysiłki zmierzające do poprawy wskaźników wyleczeń muszą być łagodzone przez znajomość zagrożeń i spektrum następstw związanych z leczeniem. Chociaż liczne artykuły w czasopismach zajmowały się szczególnymi aspektami późnych skutków leczenia raka u dzieci, zauważalny jest brak obszernej dyskusji na ten temat. Hamish Wallace i Daniel Green, dwóch wybitnych badaczy w tej dziedzinie, wykonali wspaniałą robotę, by wypełnić tę lukę. Ich książka jest obszerna, dobrze powiązana i obficie zaopatrzona w wysokiej jakości ilustracje. Redaktorzy mogliby zorganizować swoją książkę zgodnie z podstawowymi rodzajami nowotworów, ale zamiast tego zdecydowali się na ocenę skutków toksycznych w zależności od układów narządów. Takie podejście wyraźnie zwiększa atrakcyjność książki, ponieważ wiele nowotworów jest leczonych tymi samymi lekami przeciwnowotworowymi, z napromienianiem lub bez, tak że jeden zestaw powikłań może obejmować szereg różnych nowotworów. W przypadku powszechnych i dobrze poznanych raków wieku dziecięcego, takich jak ostra białaczka limfoblastyczna, czytelnicy znajdą odpowiednie informacje w wielu rozdziałach. Jednak ci, którzy szukają autorytatywnego przeglądu efektów toksycznych związanych z leczeniem rzadszych typów nowotworów, będą rozczarowani.
Czytelność książki poprawia zestawienie kluczowych punktów na końcu każdego rozdziału, a także adnotacje najważniejszych artykułów i recenzji, chociaż ostateczne wyniki są nieco nierównomierne. W niektórych rozdziałach podsumowania powtarzają punkty, które są oczywiste dla większości czytelników, ale pomijają bardziej krytyczne informacje. Wszystkie 184 odniesienia cytowane w rozdziale dotyczącym skutków neuroendokrynnych są opatrzone komentarzem, w porównaniu z żadnym z odniesień w rozdziałach dotyczących powikłań skórnych i kwestii prawnych w Wielkiej Brytanii.
Zdaniem redaktorów większość rozdziałów napisali czołowi eksperci w swoich dziedzinach, w tym Patricia Duffner o konsekwencjach neurologicznych, Raymond Mulhern o wynikach neuropsychologicznych, David Abramson o powikłaniach ocznych, Smita Bhatia o epidemiologii, Steven Lipshultz o kardiotoksyczności, Neyssa Marina i Nancy Tarbell o powikłaniach oddechowych, Beverly Raney i Michael Ritchey o powikłaniach pęcherza moczowego, Stephen Shalet i Charles Sklar o skutkach endokrynologicznych i płodności, Christine Eiser o kwestiach jakości życia, Melissa Hudson o stylu życia ocalonych i Kevin Oeffinger o zdrowiu troska o ocalałych, żeby wymienić tylko kilku współpracowników.
Podobnie jak w przypadku pierwszego wydania każdej książki, istnieje kilka pominięć, które można poprawić w następnym wydaniu. Na przykład, ogólny zasięg skorzystałby z dodania rozdziału na temat farmakogenetyki, ponieważ większość powikłań u dzieci chorych na raka wiąże się z podatnością żywiciela, a wiedza w tym zakresie wzrasta wykładniczo w ostatnich latach Rozdziały dotyczące zagadnień prawnych i strategii długoterminowych działań następczych, które ograniczają się do perspektywy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, można rozszerzyć o dodatkowe kraje. Niewątpliwie pojawią się nowe następstwa do dyskusji, zważywszy na rozwój i testowanie nowych terapii celowanych oraz dłuższą obserwację populacji, które przeżyły. Wreszcie, byłoby pomocne, gdyby redaktorzy poszerzyli zakres i ulepszyli indeksowanie określonych typów nowotworów. Ta rewizja byłaby szczególnie korzystna dla czytelników, którzy są zainteresowani powikłaniami związanymi z konkretnym rakiem, a nie układem narządów.
Wallace i Green powinni pogratulować kompilacji i edycji tego świetnego podręcznika, co stanowi imponujący wkład w literaturę dotyczącą raka u dzieci. Będzie to cenne odniesienie dla onkologów, pediatrów, internistów i lekarzy rodzinnych, a także klinicystów pracujących w innych dyscyplinach. Wszystkie biblioteki medyczne powinny mieć tę książkę na półkach.
Ching-Hon Pui, MD
Szpital naukowy St. Jude Children s Hospital, Memphis, TN 38105
ching-hon. [email protected] org
[patrz też: fitolizyna w ciąży, śluz z odbytu, guzki heberdena ]