Hydroksychlorochina i niedobór białka surfaktantowego

Radiogramy klatki piersiowej i tomografia komputerowa u chłopca z niedoborem białka powierzchniowo czynnego leczonego hydroksychlorochiną. Panel A pokazuje radiogram klatki piersiowej i skan panelu B a CT uzyskany po rozpoczęciu leczenia hydroksychlorochiną. Panel C pokazuje radiogram klatki piersiowej uzyskany dziewięć miesięcy później.
Chcielibyśmy zgłosić początkowy sukces w leczeniu chłopca z niedoborem białka C środka powierzchniowo czynnego. Pacjent został po raz pierwszy przyjęty do szpitala w wieku pięciu miesięcy z ciężką niewydolnością oddechową, która nastąpiła po wirusowym zakażeniu dróg oddechowych. Biopsja otwartego płuca ujawniła niespecyficzne śródmiąższowe zapalenie płuc, a analiza DNA wykazała, że gen kodujący surfaktantowe białko C miał substytucję C-to-A prowadzącą do substytucji alaniny do asparaginianu w aminokwasie 116 w eksonie 4. Pacjent został wypisany do domu w umiarkowanej niewydolności oddechowej; oddychał tlenem z prędkością od 2 do 3 litrów na minutę za pomocą kaniuli do nosa, aby utrzymać saturację tlenową na poziomie powyżej 95 procent na pulsoksymetrii. Pomimo wysokiego spożycia kalorycznego, miał minimalny przyrost wagi. Serialowe filmy klatki piersiowej i skan tomograficzny (CT) klatki piersiowej ujawniły obustronne rozlane, zamglone nacieki (Figura 1A i Figura 1B). Nie chcieliśmy leczyć tego pacjenta kortykosteroidami, będącymi podstawą leczenia śródmiąższowej choroby płuc u dzieci, z obawy, że mogą one zakłócać septację pęcherzyków płucnych w krytycznym okresie rozwoju płuc.2 Rozpoczęliśmy leczenie doustną hydroksychlorochiną, opisaną również jako terapia dla dziecięcej śródmiąższowej choroby płuc, w dawce 10 mg na kilogram masy ciała na dzień. Po roku pacjent zyskał 6 kg i nie otrzymuje już uzupełniającego tlenu. Jego najnowsze filmy klatki piersiowej pokazują wyraźną poprawę (ryc. 1C).
Niedobór białka C surfaktanta jest rzadką autosomalną dominującą chorobą, ostatnio związaną z postępującą śródmiąższową chorobą płuc o zmiennym przebiegu klinicznym.3 Dokładna patofizjologia schorzenia jest nieznana, chociaż postuluje się, aby obejmował on wewnątrzkomórkową akumulację strukturalnie uszkodzonego białka. Jest możliwe, że niedobór białka C w surfaktantach stanowi znaczącą podgrupę wcześniej zgłoszonych przypadków śródmiąższowej choroby płuc w dzieciństwie, z których część zareagowała na leczenie hydroksychlorochiną.1 Możliwe jest również, że niespecyficzne właściwości przeciwzapalne hydroksychlorochiny są odpowiedzialne za zaobserwowaną poprawę. Jednakże, oprócz właściwości przeciwzapalnych, wykazano, że hydroksychlorochina powoduje hamowanie wewnątrzkomórkowego przetwarzania prekursora surfaktantowego białka C4, co może być mechanizmem działania w tym przypadku. Jesteśmy świadomi tylko jednego wcześniejszego opisu w literaturze dotyczącej zastosowania hydroksychlorochiny do niedoboru białka powierzchniowo czynnego C, 5 z dobrymi wynikami. Potrzebne są dodatkowe prace, aby ocenić przydatność hydroksy-chlorochiny u pacjentów z niedoborem białka C w surfaktantach, szczególnie u bardzo małych dzieci, u których płuca nadal aktywnie się rozwijają.
Dennis M. Rosen, MD
David A. Waltz, MD
Szpital Dziecięcy w Bostonie, Boston, MA 02115
david. [email protected] harvard.edu