Cytoplazmatyczna nukleofosminina w ostrej białaczce szpikowej z normalnym kwasem ad 10

Jest jednak bardziej prawdopodobne, że mutacja NPM i dyslokacja cytoplazmatyczna NPM są pierwotnymi zdarzeniami białaczkowymi. Mutacja może zakłócać normalne funkcje NPM – w tym stabilizację p53 w jądrze, gdy DNA ulega uszkodzeniu9,10 i bezpośrednie oddziaływanie z supresorowym genem nowotworowym ARF w celu regulacji cyklu komórkowego34 – przez sekwestrację białka w cytoplazmie. Mutacja może również zakłócać inne funkcje NPM, które zostały zmapowane w regionie C-końcowym, takie jak wiązanie kwasu nukleinowego, wiązanie 35 ATP, 36 i stymulacja aktywności polimerazy DNA .37. Nasze odkrycia mają szereg implikacji diagnostycznych i prognostycznych. Wykrywanie cytoplazmatycznego NPM za pomocą czułego, swoistego, prostego, niedrogiego i szybkiego testu na odcinkach parafiny z próbek trepaniny szpiku kostnego lub skrzepów szpikowych można zastosować w celu wykluczenia nawracających zaburzeń chromosomowych. Cytoplazmatyczny NPM wydaje się również być wiarygodnym predyktorem mutacji w egzonie 12 NPM w AML z prawidłowym kariotypem.
Identyfikacja genetycznego podtypu NPMc + AML w heterogenicznej kategorii Światowej Organizacji Zdrowia pierwotnej AML inaczej nie scharakteryzowanej 38 może mieć wpływ na klasyfikację AML. Przypadki AML są obecnie przypisywane do grup prognostycznych zgodnie z ustaleniami cytogenetycznymi i molekularnymi.1,25,39 AML z prawidłowym kariotypem, który nie może być sklasyfikowany metodami cytogenetycznymi (jak w około 20 procentach przypadków w tym badaniu) z powodu braku próbki, pogorszenie próbki lub brak mitoz można przypisać do kategorii pośredniego ryzyka poprzez wykrycie cytoplazmatycznego NPM. Co więcej, powiązanie cytoplazmatycznego NPM z pierwotną AML ma znaczenie prognostyczne, ponieważ wtórne AML zwykle mają złe rokowanie.
Wreszcie cytoplazmatyczna NPM jest związana z reakcją na terapię indukcyjną, chociaż jej rola (sama lub w połączeniu z FLT3) w przewidywaniu wyniku AML z prawidłowym kariotypem po remisji pozostaje jeszcze zdefiniowana. Immunohistochemia plus analiza mutacyjna NPM może pomóc w monitorowaniu minimalnej choroby resztkowej w otoczeniu (normalny kariotyp i negatywność CD34), w którym nie są dostępne markery molekularne lub immunofenotypowe. Zrozumienie mechanizmów prowadzących do leukemogenezy w NPMc + AML może prowadzić do bardziej specyficznych terapii antykoebemicznych.40
[przypisy: jula zęby, gonadotropina kosmówkowa, tonsillektomia ]
[podobne: ciśnienie tętnicze normy, co to jest autyzm, codzienność w niepłodności ]